Görüntülü Diafon Sistemi kurdurdum hala kapım açık kalıyor!

Kamera Sistemi tercih ederken bilinmesi gerekenler
6 Mart 2017
Güvenlikli bir sitede oturuyoruz. Arka sokağımızdaki Market, Okul, Otobüs durağına gitmek için sitenin etrafını her defasında yürümek zorunda mıyız?
21 Mart 2017

Apartmanınızın, bloğunuzun kapısı sürekli açık mı kalıyor?

Mevsimsel  hava sıcaklık değişimi, hatta gün içinde öğlen ile akşam saatlerindeki ısı farkları neticesiyle Bloğumuzun dış kapısı kapanmıyor, her sıcaklıkta kapansın diye ayarlanan hidrolikler sıcaklık arttığı saatlerde kapımızın çarpması ve gürültülü kapanmasını sağlıyor, gelen misafire daireden kapı açma butonuna bastığımızda çok gürültü çıkararak kapımız açılıyor, Yeni Aleminyum kapı yaptırdık daha bir sene olmadan menteşeleri bozulup kapı gönyesinden kaydı diye şikayetlerimiz var  ve kime söyleseniz bu doğal diye cevap alıyorsanız bilin ki aldığınız cevap yanlış buna kalben asla inanmamış ama çözümde bulamamışsınız demektir.

Kapınızın her şartta kapalı kalması güvenliğimiz için önemli midir? Bunu sağlamak için buna etki eden faktörleri irdeleyip ortadan kaldırmamız gerekir.

  1. Kapımızın kilit sistemi;

Trajlı kilit sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kilidin çalışma mekanizması kapı açılıp yuvasına girecek pozisyonda kapandığında kilit kurulur ve gelen misafire kapı açma butonuna basıldığında kilit serbest kalarak kapınızın açılmasını sağlar. Konuşma butonu yerine yanlışlıkla kapı açma butonununa bastığınızda, o kapıdan biri girip çıkmadan kapınız daima açık kalır.

Kilitlenme ve kurulma mekanizması bir seti aşma ve yuvaya oturma prensibine göre çalıştığından, kilidin kurulması, açılması, kurulması ister istemez mekanik sesler çıkarmaktadır. Bu seslere kapı kapatıcı hidrolik ayarları da istenen yumuşaklıkta olmadığı takdirde ilave kuvvetin neticesinde artış olmaktadır.

Kapımız kapanıp kilitlenirken herhangi bir set aşmasına ihtiyaç duymamalı, yanlışlıkla kapı açma butonuna basıldığında kimse girip çıkmasına gerek duymadan5-6 sn sonra tekrar kendini kapatmalı, hidrolik ayarımızı en son kapana ayarını yumuşatarak kapıyı karşılığı ile aynı pozisyona getirmemiz kilitlenme için yeterli olmalı ki bu problemler yaşanmasın.

Tüm bu saydığımız olumsuz faktörleri ortadan kaldırarak güvenlik, konfor, uzun ömürlülük, estetik ihtiyaçlarını karşılayan ürünümüz ile tanışmanın zamanı geldi demektir.

  1. Kapı kapatıcılar (Hidrolikler);

Kapı  kapatıcılar olarak bilinen ve içinde barındırdığı hidrolik yağından dolayı Hidrolik diye yaygın ifade edilen mekanizmalar esasen yay ve hidrolik sıvısı ile çalışan, Kapının açılması ile kurulup, serbest bırakıldığında başlangıç noktasına  varmak için yayı kullanır. Hidrolik ise yayın kuvvetini azaltarak kapının daha yumuşak kapanmasını sağlar.

Kapı büyüklüğü, ağırlığı, rüzgar kuvvetine maruz kalması gibi etkenlere göre  çeşitli ebat ve kuvvettedirler. Kapınıza uygun hidroliğin seçimi bu konuda uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılması istenilen sonucu almamız ve kapı ömrünün uzaması bakından oldukça önemlidir.

Uygun büyüklükte bir hidroliği seçti isek ikinci önemli husus kapımıza montajıdır. Bilgili ve tecrübeli  biri tarafından montaj edilmesi üründen maksimum  faydalanmamıza etki eder. Sahada karşılaşılan önemli problemlerden biri yanlış ve hesapsız montajdır. Bu kapı ve hidrolik ömrünü direk etkiler.

Kilit sistemi ile beraber düşünülmesi gereken bir husus olarak hidrolik seçimi ve montajını işinin erbabı ustalara yaptırmak fayda maliyet  analizinde optimum sonuç almamızı sağlar.

Sessiz Kapı sistemi ile tanışın

Güvenlik için görüntülü diafon sistemi  veya  konuşmalı diafon sistemi için kesinlikle beraber düşünülmesi gereken bir sistem olarak Sessiz kapı sistemini düşünmenizi tavsiye ederiz.

Faideli ve problem çözümünde yol gösterici olmak gayesi ile kaleme aldığımız makalemizi beğenip paylaşmanız dileğiyle.